• There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/bihlux0
petak, 07 Oktobar 2011 23:27

Autor
Ocijeni
(0 glasova)

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u Zenici pobijedila Luksemburg sa 5:0, u devetom kolu D-grupe kvalifikacija za EP. Golove su postigli Džeko (12.), Misimović (15., 22.-penal), Pjanić (36.) i Medunjanin (51.). Susret na stadionu "Bilino polje" sudio je Velšanin Simon Lee Evans. Nogometaši BiH pobijedili su Luksemburg sa 5:0 i na taj način osigurali drugo mjesto u grupi i plasman u baraž. Uprkos lošim vremenim uvjetima, jakoj kiši koja je padala tokom cijele utakmice i natopljenom terenu, izabranici selektora Safeta Sušića bili su izuzetno raspoloženi. Od prve minute bh. nogometaši krenuli su ofanzivno, a pitanje pobjednika riješili su već nakon prvih dvadesetak minuta.

Nakon nekoliko propuštenih prilika na početku utakmice BiH je uspjela postići pogodak u 12 minuti. Džeko je iskoristio centaršut Mujdže i udarcem glavom savladao golmana Luksemburga Jouberta. Tri minute kasnije Misimović je odlično izveo slobodan udarac sa 20 metara i pogodio rašlje gola za vodstvo od 2:0, a isti igrač postigao je svoj drugi gol u 22. minuti iz penala. Prethodno je u šesnaestercu gostiju oboren Ibišević. Konačan rezultat prvog poluvremena postavio je Pjanić u 36. minuti na asistenciju Lulića. Drugo poluvrijeme počelo je novim golom, petim u mreži Luksemburga. Pogodio je Medunjanin nakon akcije u kojoj su učestvovali Pjanić i Misimović.

Do kraja utakmice BiH je imala još nekoliko prilika, ali se rezultat nije mijenjao. Za reprezentaciju BiH večeras u Zenici su igrali: Begović, Mujdža, Papac, Spahić, Lulić (od 66. Maletić), Rahimić (od 59. Zahirović), Medunjanin (od 64. Ibričić), Pjanić, Misimović, Džeko, Ibišević. U posljednjem kolu BiH u utorak gostuje Francuskoj u Parizu, u meču koji će odlučiti pobjednika grupe koji će izboriti direktan plasman na evropsko prvenstvo u Poljskoj i Ukrajini.

Rezultati D-grupe kvalifikacija za evropsko nogometno prvenstvo 2012. u Poljskoj i Ukrajini:

Zenica: BiH - Luksemburg 5:0
Pariz: Francuska - Albanija 3:0
Bukurešt: Rumunija - Bjelorusija 2:2