20 April 2024
nedjelja, 24 Avgust 2014 21:39

BiH ide na EP:opet bolji od Britanije

Košarkaši BIH izborili su plasman na Eurobasket  2015. večerašnjom pobjedom nad Velikom Britanijom. Naredni meč kvalifikacija protiv Islanda nema rezultatsku važnost. Konačni rezultat na kraju meča u Sarajevu je bio 74:68 !

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je treću pobjedu u kvalifikacijama za evropsko prvenstvo. Košarkaši BiH su večeras u Sarajevu pobijedili selekciju Velike Britanije sa 74:68 (22:19, 19:18, 20:22, 13:9). Drugom pobjedom nad Britancima u ovom ciklusu kvalifikacija izabranici selektora Duška Ivanovića izborili su plasman na Eurobasket. Do novog trijumfa košarkaši BiH došli su teže od očekivanog, s obzirom na to da su Britanci pružili žestok otpor iako su ranije ostali bez šansi da se plasiraju na EP. Mada su bh. igrači tokom cijele utakmice imali rezultatsku prednost koja je u pojedinim trenucima iznosila i 12 poena, pobjeda je odlučena u posljednjim minutama.

Nakon izjednačene prve četvrtine, izabranici selektora Duška Ivanovića u nastavku su preuzeli kontrolu na terenu te došli do prednosti od 12 poena. Ipak, Britanci su u finišu uspjeli serijom od 7:0 smanjiti zaostatak te u drugo poluvrijeme ući sa samo četiri poena razlike. Novu dvocifrenu prednost reprezentacija BiH ostvarila je u trećem periodu (55:44), ali su se Britanci i ovaj put, zahvaljujući šutevima za tri poena vratili u igru, a početkom posljednjeg perioda i izednačili (63:63). Dvije trojke Teletovića ponovo donose solidnu prednost BiH, koju su domaći košarkaši uspjeli zadržati do kraja.

Najefikasniji u reprezentaciji BiH bili su Mirza Teletović sa 25, Marko Šutalo sa 14 i Elmedin Kikanović sa 12 poena, dok su Britaniju predvodili Benjamin Mockford sa 19, Kieron Achara s 13 i Kyle Johnson sa 12 poena. S tri pobjede iz tri meča reprezentacija BiH vodeća je u grupi A, ispred Islanda s kojim se za tri dana sastaje u posljednjem kolu, u meču za prvo mjesto u grupi.