24 April 2024
subota, 26 April 2014 23:13

Pobjeda Čelika u derbiju kola

ARENA u Zenici; Početak: u 19 sati; Gledalaca: oko 400 (oko 50 navijača iz Ljubuškog); Sudije: Kamberović Senad (Živinice) i Šabić Mevludin (Gračanica), delegat Banović Dragoja (Prijedor).

U derbi utakmici 28. kola rukometne Premijer lige BiH, sezona 2013/2014, igrali su zenički RK Čelik i ekipa RK Izviđač iz Ljubuškog. Utakmica je završena  rezultatom 29:27 (13:11) za Čelik.

Sastav RK Čelik: Aldin Begagić, Davor Kadić 7, Haris Šarić, Dragan Starčević (17 odbrana), Milan Duvnjak 2, Edvin Begović, Boško Jolović 4, Enes Sirčo, Harun Alihodžić 3, Miralem Dudić, Eduard Martić, Nermin Mujanović 6, Muhamed Ajanović, Ahmed Oruč. Ajdin Tufekčić, Nermin Bašić 7; (Trener Zdenko Antović);

Sastav RK Izviđač: Šarac, Miličević 4, Ereš, Pavlak Ante 7, Mandić, Bošnjak, Hrstić 3, Vidović 4, Jarak, Tolić, Boras 2, Pavlak Mario 1, Grbavac Ante 5, Kordić, Grbavac Josip, Đolić 1. (Trener Dario Mikulić);

Najefikasniji kod Čelika: Davor Kadić i Nermin Bašić po 7, te Nermin Mujanović 6 golova.
Najviše golova za Izviđač postigli su: Pavlak Ante 7 i Grbavac Ante 5 golova;

Sedmerci za Čelik: 3 (6); Sedmerci za Izviđač: 4 (4);
Isključenja: Čelik (12 '); Izviđač(10 ');

Rukometaši Čelika su sasvim zasluženo pobjedili ekipu Izviđača, koji se, prije ove utakmice, nalazio na 3.mjestu tabele sa 18 pobjeda i  9 poraza (54 boda), dok je Čelik na 4.mjestu imao 17 pobjeda, 7 poraza i 3 remija (54 boda).
Desetkovana ekipa Čelika je napravila pravi sportski podvig,  jer je ostala od 5.minute bez kapitena i pivota Aldina Begagića, koji je, navodno, namjerno udario laktom igrača Izviđača sa brojem 9, Hrstića, te je dobio crveni karton i isključenje.
Kretanje rezultata: Od prve minute gosti imaju vođstvo po jedan gol, a Čelik sustiže i izjednačava. Prvo vođstvo domaćih je 6:5 i od tog trenutka ga ne ispuštaju do kraja utakmice. Najveće vođstvo u prvom poluvremenu je +4 gola za Čelik (13:9). Na odmor se otišlo sa +2 za domaće (13:11).
Na početku drugog poluvremena domaći još nekoliko puta idu na +4 gola (15:11), (16:12), (18:14) i (19:15).
Pri rezultatu 17:14 za domaće, igrač gostiju sa brojem 3 (Ereš) je nasrnuo na domaćeg igrača Duvnjaka, nakon čega se stvara se gužva na terenu i sudije isključuju 2 igrača Čelika (Duvnjak, Jolović), te službenog predstavnika Čelika Nedžada Ahmića, umjesto kojeg je isključen još jedan domaći igrač. Isključen je i jedan igrač Izviđača (Ereš).
Domaći igraju 3 na 5 u polju i uspjevaju taj period odigrati 1:1. Tada se istakao i golman Čelika Dragan Starčević sa nekoliko odbrana. Najveće vođstvo Čelika je +5 golova (20:15).
Do kraja utakmice domaći su znalački čuvali stečeno vođstvo, a gosti su samo u nekoliko navrata dolazili na gol-dva gola zaostatka. Završilo je, zasluženih, 29:27 za Čelik.
O sudijskom paru Kamberović-Šabić neka odlučuju organi iz RSBiH, ali se čini da su oštetili domaću ekipu svojim čudnovatim odlukama i prestrogim isključenjem Begagića u samom otvaranju utakmice (5.minut).

Ovom pobjedom igrači Čelika  su zadržali nadu da se nađu u završnici lige za prvaka BiH.
Čelik se uspio revanširati za poraz u Ljubuškom u jesenjem dijelu sezone (27:34).

U slijedećem, 29. kolu (subota, 03.maj 2014.), ekipa Čelika ide u goste Slogi u Doboj, dok je Izviđač domaćin ekipi Gradačca.