utorak, 21 Avgust 2012 21:42

BiH poražena od Gruzije

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pretrpjela je prvi poraz u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2013. u Sloveniji. Košarkaši BiH su u trećem kolu D-grupe kvalifikacija večeras u Sarajevu poraženi od Gruzije sa 95:96 (9:28, 29:26, 34:23, 23:19). Gruzija je do pobjede došla zahvaljujući boljoj igri u prvih 20 minuta, posebno u prvoj četvrtini. Gostujući igrači su pogađali sa svih pozicija i do kraja prvog perioda došli do 21 poena prednosti.

Košarkaši BiH nekoliko puta su uspijevali da se vrate u igru, smanjujući zaostatak na desetak poena, ali su Gruzijci dalekometnim šutevima vraćali ubjedljivu prednost.

Drugo poluvrijeme pripalo je bh. košarkašima, koji su propustili priliku da u finišu dođu do potpunog preokreta i pobjede. Serijom poena Teletovića i Đedovića reprezentacija BiH je u finišu trećeg perioda uspjela da osjetno smanji zaostatak, a onda se razigrao i Sinanović koji je pogodio vezanih pet poena i uhvatio nekoliko lopti pod košem. Tako je BiH serijom 12:0 na kraju trećeg perioda došla na samo tri poena zaostatka (72:75).

U posljednjem periodu košarkaši BiH grčevito su pokušavali da naprave preokret, ali su gostujući igrači u ključnim trenucima uspijevali pogoditi i zadržati minimalnu prednost. Teletović je u finišu pogodio dvije trojke i smanjio zaostatak na svega poen, ali je u narednom napadu propustio priliku da Bosni Hercegovini donese vodstvo. Do kraja meča BiH je imala još jednu priliku za pobjedu, ali Đedović nije uspio realizirati posljednji napad te je pobjeda pripala Gruziji koja je opravdala ulogu prvog favorita u grupi.

Najefikasniji u reprezentaciji BiH bili su Teletović sa 27 i Đedović sa 20 poena. Mašić je postigao 17, a najbolju utakmicu u kvalifikacijama odigrao je Sinanović koji je meč završio s 13 poena i 12 skokova. Wright, koji je igrao svih 40 minuta, imao je 13 skokova i 15 asistencija. Gruziju su predvodili Pullen sa 20 i Sanikidze sa 19 poena i 11 skokova.

Rezultati D-grupe kvalifikacija za Evropsko prvenstvo za košarkaše 2013. u Sloveniji:

Latvija - Holandija 85:70
Bosna i Hercegovina - Gruzija 95:96

1. Bosna i Hercegovina 3 2 1 289:269 5
2. Gruzija 2 2 0 176:159 4
3. Latvija 2 1 1 169:157 3
4. Rumunija 2 1 1 154:164 3
5. Holandija 3 0 3 243:282 3

Parovi narednog kola (24. augusta): Rumunija - Bosna i Hercegovina, Gruzija - Latvija.