20 April 2024
utorak, 16 Oktobar 2012 23:25

Foto+video: BIH-Litvanija

ZENICABLOG vam donosi video sa zeničkih ulica, doček i ispraćaj ZMAJEVA, pogledajte kako se navijalo u toku i nakon utakmice. POGLEDAJTE i press konferenciju održanu nakon susreta. POGLEDAJTE i jedinstvenu foto galeriju nastalu od jutarnjih sati do pred ponoć . Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je večeras u Zenici selekciju Litvanije s 3:0 u četvrtom kolu G-grupe kvalifikacija za SP 2014. u Brazilu. Strijelci su bili Vedad Ibišević (28.), Edin Džeko (35.) i Miralem Pjanić (41.). Susret je na stadionu "Bilino polje" pred oko 13.000 gledalaca, sudio Čeh Miroslav Zelinka.

KLIKNI OVDJE DA VIDIŠ FOTO GALERIJU

video-trajanje 21 minuta 45 sekundi

Nogometaši BiH ostvarili su treću pobjedu u kvalifikacijama i godinu će završiti na prvom mjestu tabele G-grupe. Tokom cijele utakmice izabranici Safeta Sušića diktirali su tempo i stvarali prilike te na kraju došli do ubjedljive pobjede. Litvanci su odolijevali napadima nešto manje od pola sata, nakon čega je BiH s tri gola uspjela praktično osigurati pobjedu.

Jedan od najzaslužnijih za golove bio je Miralem Pjanić koji je fantastično asistirao Ibiševiću i Džeki, a nakon toga se upisao u strijelce. Golijadu je najavio Misimović koji je u 27. minuti ozbiljno zaprijetio šutem s ivice šesnaesterca tik iznad gola. Samo minutu kasnije Pjanić je odlično proigrao Ibiševića, koji je sa deset metara snažnim udarcem pod prečku doveo BiH u vodstvo. Minutu kasnije Pjanić je ponovo napravio majstoriju i proigrao Ibiševića, ali napadač Stuttgarta ovaj put nije uspio iskontrolirati loptu. Ipak, BiH je u 35. minuti došla do drugog gola. Pjanić je ponovo bio u ulozi asistenta, a gol je postigao Edin Džeko, kojem je ovo bio 26. pogodak u dresu bh. reprezentacije.

Džeko se revanširao Pjaniću za asistenciju u 41. minuti, kada ga je preciznim centaršutem pronašao u srcu šesnaesterca, a mladi veznjak Rome je sa desetak metara savladao golmana Litvanije za 3:0. Drugo poluvrijeme proteklo je u izjednačenoj igri, bez većih prilika, te do kraja nije bilo promjene rezultata.

Reprezentacije su u večerašnjem meču nastupile u sljedećim sastavima:

BiH: Begović, Spahić, Vranješ, Mujdža (od 58. Vršajević), Zahirović, Lulić (od 74. Zukanović), Salihović, Pjanić (67. Stevanović), Misimović, Ibišević, Džeko.

Litvanija: Karčemarskas, Šemberas, Radavičius (od 46. Šernas), Kijanskas, Labukas (od 65. Rimkevičius), Klimavičius, Panka (od 85. Pilibaitis), Novikovas, Borovskij, Stankevičius, Žaliukas.

Naredni kvalifikacijski meč bh. nogometaši igraju 22. marta 2013. kada dočekuju Grčku.

Rezultati četvrtog kola G-grupe kvalifikacija za svjetsko nogometno prvenstvo 2014. u Brazilu:

6. Lihtenštajn 4 0 0 4 1:14 0

Kvalifikacije se nastavljaju u proljeće 2013. godine, a u narednom kolu (22. marta 2013.): Bosna i Hercegovina - Grčka, Slovačka - Litvanija, Lihtenštajn - Latvija.

Rezultati susreta kvalifikacija za svjetsko nogometnog prvenstvo 2014. u Brazilu: