30 April 2024
nedjelja, 27 Juli 2014 20:53

Pobjeda bh. košarkaša u Zenici

ARENA u Zenici. Početak u 17 sati. Gledalaca: oko 5.000;

Sudije: Mila Čavara (BiH), Feđa Serhatlić (Švedska), Armin Avdić (BiH, komesar Zoran Marković (BiH).

Košarkaška reprezentacija BiH savladala je u prijateljskom, humanitarnom meču u  Areni  Zenica selekciju Švedske rezultatom  89:74 (21:28), (24:18), (27:16), (17:12);

Sastav naše reprezentacije: Muhamed Pašalić 6, Nedim Buza 5, Andrija Stipanović 9, Marko Šutalo 5, Marko Jošilo, Jusuf Nurkić 14, Nemanja Gordić 4, Elmedin Kikanović 15, Mirza Teletović 18, Miralem Halilović, Nemanja Mitrović 9 (3 trojke), Milan Milošević, Draško Knežević, Adin Vrabac 4, Stefan Glogovac. (Selektor Duško Ivanović, asistent Nenad Krajković);

Posjeta na utakmici bila je odlična, a sav prihod od prodaje ulaznica namijenjen je za nastradala područja u nedavnim  poplavama i klizištima u našoj zemlji. Na tribinama se okupilo oko 5.000 gledalaca.

Naš tim nije najbolje ušao u meč, pa je nakon prve dionice gubio sa sedam razlike (21:28), da bi do poluvremena  smanjili prednost Šveđana na 45:46. U ovom periodu naš NBA igrač, Mirza Teletović, postigao je 3 trojke zaredom, što je bilo ključno za stizanje vođstva Šveđana.

Poenima Elmedina Kikanovića u 15.minuti susreta došli smo i do prvog vodstva na utakmici, 36:35.

U nastavku mnogo bolje izdanje najboljih bh. košarkaša koji su na krilima Jusufa Nurkića potpuno preokrenuli rezultat i imali su vodstvo od 62:52 na isteku trećeg perioda i stvari su bile jasne.
U zadnjoj četvrtini imali smo nekoliko puta prednost od 14 poena (76:62), (78:64), (86:72), ali je najveća prednost na utakmici od plus 15 poena u krajnjem rezultatu 89:74.
Do kraja smo rutinski uspjeli sačuvati stečenu prednost i slaviti 89:74.

Najefikasniji u našoj reprezentaciji bio je Mirza Teletović sa 18 poena, Kikanović je ubacio 15, dok je Nurkić dodao 14 poena. U redovima Švedske najbolji je bio Alexander Lidnvist sa 16 poena

Već naredne sedmice izabranici Duška Ivanovića putuju u Italiju, gdje ćemo učestvovati na turniru sa Italijom, Kanadom i Srbijom.