ponedjeljak, 10 Juni 2013 23:43

Sportske igre paraplegičara 2013

Održano je 5. Otvoreno prvenstvo sa međunarodnim učešćem i 10. Sportske igre paraplegičara i oboljelih od dječije paralize.  Učestvovale su ekipe iz Slovenije, Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine. Iz Bosne i Hercegovine je nastupilo osam kantonalnih ekipa i ekipa Republike Srpske. Takmičenja su održana po klasifikacijama invaliditeta (preostalih fizičkih mogućnosti). Takmičilo se u atletskim disciplinama: utrke u standardnim mehaničkim invalidskim kolicima na 100, 200 i 400 metara, te bacanju diska, koplja i kugle. Nakon atletskih takmičenja, održan je šahovski turnir.

Prvo mjesto i pobjednički pehar u atletici za muške, osvojila je ekipa Ze-do kantona predvođena članovima zeničkog udruženja paraplegičara i oboljelih od dječije paralize.  Prvo mjesto u ženskoj konkurenciji atletike, osvojila je ekipa Tuzlanskog kantona. Sveukupni pobjednici i osvajači pobjedničkog pehara, oba takmičenja u atletici za muške i ženske je ekipa Ze-do kantona. Na šahovskom turniru je prvo mjesto osvojila ekipa Republike Srpske, a drugo mjesto ekipa Ze-do kantona, sastavljena od igrača iz zeničkog udruženja paraplegičara i oboljelih od dječije paralize. Ekipu Ze-do kantona su sačinjavali takmičari općinskih udruženja: 9 takmičara iz Zenice sa dva pratioca, 3 takmičara iz Doboj – juga, 2 takmičara iz Zavidovića i 1 takmičar iz Vareša.

KLIKNI OVDJE DA VIDIŠ FOTO GALERIJU

Pojedinačno, takmičari ekipe Ze-do kantona su osvojili 25 medalja; 9 zlatnih, 8 srebrenih i 8 bronzanih medalja:

Koplje F-58: Amir Elezović .. 2 mjesto

Zenički dio ekipe je osvojio 16 medalja; 6 zlatnih, 3 srebrne i 7 bronzanih medalja. Nakon ovog takmičenja, ekipa Ze-do kantona je i dalje najbolja u atletici u regionu JI Evrope. U sklopu svega, članovi – takmičari iz Udruženja paraplegičara i oboljelih od dječije paralize Zenica su najtrofejnija ekipa, sa slijedećim osvojenim trofejima:

OTVORENA PRVENSTVA PODP SA MEĐUNARODNIM UČEŠĆEM

- 4 pehara za osvojena prva mjesta u muškoj atletici,

- 3 pehara za osvojeno prvo mjesto ukupno u ženskoj i muškoj atletici,

- 3 pehara za osvojena prva mjesta na šahovskim turnirima,

- osvojeno III mjesto na šahovskom turniru

- osvojeno II mjesto u atletici za žene

- 54 medalje: 14 zlatnih, 16 srebrnih i 24 bronzanih.

SPORTSKE IGRE PARAPLEGIČARA I OBOLJELIH OD DJ. PARALIZE

- 10 pehara za osvojena prva mjesta u muškoj atletici,

- 8 pehara za osvojena prva mjesta ukupno u muškoj i ženskoj atletici

- 7 pehara za osvojena prva mjesta na šahovskim turnirima

- 172 medalja: 67 zlatne, 49 srebrnih i 56 bronzane

Kao najtrofejniju atletsku ekipu, organizatori 4. Međunarodnog atletskog mitinga „Zenica 2013“ su pozvali naše atletičare, da pri otvaranju ovog mitinga, dne, 12. Juna 2013. g. održe revijalnu utrku u standardnim mehaničkim invalidskim kolicima na 100 metara.  Mi smo poziv prihvatili i učestvovati ćemo sa osam (8) naših članova! Nadamo se kvalitetnoj utrci. Na revijalnoj utrci koju smo priredili na otvaranju 61. Balkanskog atletskog prvenstva održanog 03. septembra 2006. godine, naš član Ferid Fazlić je oborio državni rekord na 100 metara, koji još stoji, kao takav.