nedjelja, 02 Mart 2014 13:58

Čelik izgubio prvo mjesto

RK ČELIK IZGUBIO U GRAČANICI (31:30)

RK Čelik najavio žalbu zbog materijalne povrede pavila igre

Sudije Zdenko Božić i Borislav Slipac nedorasli ovom susretu,  sudili sa mnogo grešaka pod pritiskom publike, a delegat Pero Marić im dao visoku ocjenu 77!

Domaća ekipa igrala oštro, grubo  i žestoko, pa su već u drugom minutu igre pogubeljno onesposobili najprije golgetera ,,Čelika'' Mirzu Hurema (koji nakon toga nije nikako ulazio u igru do kraja utakmice) i Mirzu Dervenčića koji je15-20 minuta nakon povrede djelmično nastavio igrati vidno povrijeđen

U Gradskoj dvorani u Gračanici odigrana je utakmica 19. kola prvenstva Premijer lige, izmedju sedmopalsirane ekipe Gračanice i do sada prvoplasiranog RK ,,Čelik''. Rezultat: 31:30 za RK ,,Gračanic'' (poluvierjme 17:13 za ,,Čelik''. Gledalaca oko 1.000. Sudije: Zdenko Boćić i Borislav Slipac (oba Novi Travnik),. Delegat: Peto Marić (Mostar). Sedmerci: ,,Gračanica '' 3 (3), ,,Čelik 65 (5). Isključenja: Gračanica 10, plus diskvalifikacija Selman Beširović. ,,Čelik''- 10 munita.

Bila je to oštra, žestoka i na momente gruba igra domaće ekipe, ali za gledaoce zanimljiva igra. Bilo je tu od strane igrača ekipe iz Gračanice i guranja i udaranja protvničkih igača, pa  i sudija. Želja igrača ,,Gračanice'' je bila da po svaku cijenu prekine tradiciju, u koji je ,,Čelik'' ekipu ,,Gračanice'' pobjeđivao u sedam posljednjih medjusobnih utakmica.

Domaća ekipa je odmah na staru krenulia ,,ubitačnim'' igrom u odbani, tako da je već u drugom minutu žestoko fauliran Mirza Hurem (koji je od gračaničke publike prilikom izlaska na parket dobio snažan aplauz, jer je ranije branio boje ove ekipe). Huremu je povrijeđen zglob desne noge i on do kraja utakmice više nije nikako ulazio u igru. Ne treba posebno naglašavati da se sve igra u napadu trebala na njemu zasnivati. Samo pola minuta nakon Hurema, žestoko je fauliran i drugi bek Mirza Dervenčić i on je iznešen sa terena. Istina, on je nakon petnaestak minuta pauze ipak povremeno ulazio u igru.

Inače, bila je to utakmica dva različita poluvremena u kome je ,,Čelik'' potpuno dominirao svih 30 minuta, stalno vodio i sa pet golova razike i prvo poluvrijeme završio u svoju korist rezultatom 17:13.

Drugo poluvrijeme je počelo nesretno za ,,Čelik''. U prvim minutima drugog poluvremena  RK ,,Gračanica'' je četiri tehničke pogreške Erduarda Martića pretvorila u 4:0 i  izjednačila rezultat.  Nakon taga igralo se gol za gol, pod snažnim pritiskom i gromoglasnim i agresivnim navijanjem publike, koja je pljuvala i dodirivala igrače RK ,,Čelika'', posebno Davora Kadića, a u jednom trenutku publika je  ušla u teren, što, naravno,  sudije i delegat nisu vidjeli!?.

I pored takve uzavrele atmosfere i nenormalnih uslova za igru, igrači ,,Čelika'' su se žestoko borili za svaku loptu, do posljednjeg sudijskog zvižduka. Odličan je bio Davor Kadić (postigao 12 golova), Milan Duvnjak (igrao samo prvo poluvrijeme i dao pet golova, te golman Starčević koji je takođe bio dobar samo u prvom poluvremenu, kada je imao 11 odbrana).

,,Čeliku'' nije utjeha  ni mišljenje većine od gračaničke publike nakon utakmice koji su predstavnike RK  ,,Čelika''  uvjeravali da je ,,,Čelik'' u ovoj utakmici bila mnogo bolja ekipa i da je ovdje  izgubila  bolja ekipa. Sudije Zdenko Božić i Borislav Slipac iz Novog Travnika pokazale su se nedoraslim za ovakav derbi susret i pod pristiskom publike sudili sa mnogo grešaka na obe, a mnogo više  na štetu gostujuće ekipe. Ipak, to nije smetalo dugogodišnjem delegatu susreta Peri Matiću iz Mostara da ih ocijeni visokom ocjenom  ,,77''.

Nakon utakmice predstavnik RK ,,Čelika'' Esad Mehanović je uložio žalbu na sporne sudijske odluke koje su direktno uticale na rezutat utakmice.

- Sudije su donosile odluke koje su direknto uticale na rezultat, zato sam u ime Kluba  uložio žalbu. Iako sam siguran da ovdje postoji materijalna povreda pravila igre, što pokazuje i video snimak utakmice, ja ipak nemam velika očekivanja, jer u našem rukometu vlada pravilo ,,kadija te tuži, kadija ti sudi''. Kako mogu nešto očekivati, ako dugogošnji delegat utakmice Pero Marić, koji je davno trebao biti u rukometnoj penziji,  meni kaže da su sudije pogriješile kod nekih odluka, a nakon toga im da ocjenu ,,77''!? – ističe Mehanović.

RK ,,ČELIK'': Sirčo, Starčević (16 odbrana), Dervenčić (3), Marzić (2), Alihodžić, Dudić, Hurem, Mujanović (2), Begović, Kadić (12), Begagić (3), Duvnjak (5), Rekanović, Jolović (2) i Bašić (1). Trener: Zdenko Antović.