11 Decembar 2023
FacebookTwitterOva adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.
srijeda, 16 Januar 2013 22:42

Foto: Rođendan Preporoda Zenica

Preporod Zenica je obilježio dvadeset godina obnovljenog rada - tim povodom prenosimo u cijelosti govor predsjednice zeničkog Preporoda Amne Sofić, kao i imena svih nagrađenih i dobitnika priznanja i zahvalnica. 

 

 

*POŽUTJELIH  KNJIGA OD PRIJE STOTINU GODINA NEMA.POSTOJE SVJEDOČENJA NOVIJEG DATUMA,U KOJIMA PIŠE DA SU UPRAVO PRIJE STOLJEĆA NACIONALNA MUSLIMANSKA DRUŠTVA PUSTILA PRVE KORIJENE U NAŠEM GRADU.DA LI SU TI PRVI KORACI OKUPLJANJA MUSLIMANA- BOŠNJAKA,BILI PRVI PROZORI ZA POTVRDU OPSTOJNOSTI I SVOG IDENTITETA NA PROSTORIMA BiH ,ILI JE BILA POTREBA BOŠNJAČKOG NARODA DA KULTURNOM ODREDNICOM  POTVRDI SVOJU OPSTOJNOST, POUZDANO SE  I NE ZNA.U SVAKOM SLUČAJU TREBA SPOMENUTI TE PRVE MISIONARE OČUVANJA BOŠNJAČKE KULTURE,TRADICIJE I OBIČAJA, UDRUŽENJA  LJUDI KOJI SU POČINJALI NEŠTO NOVO, NEŠTO MNOGO,NEŠTO VAŽNO I U  ONO VRIJEME IZUZETNO TEŠKO.DUG TIM PRVIM KORACIMA OČUVANJA BOŠNJAČKE TRADICIJE,KULTURE I OBIČAJA, NAŠIM LUČONOŠAMA ODUŽUJE SE HILJADE ĆLANOVA “PREPORODA“, SA FUNKCIJOM I ZADATKOM DA SE ČUVAJU I NJEGUJU AUTENTIČNE VRIJEDNOSTI  BOŠNJAKA,ZASNOVANE NA BOGATOJ KULTURNOJ BAŠTINI  BOŠNJAČKOG  NARODA,A LI  I SA ZADATKOM DA SE RAZVIJAJU NOVE KULTURNE VRIJEDNOSTI KAO SEGMENT EUROPSKE I SVJETSKE KULTURE.

 

*TOKOM  DUGOGODIŠNJEG VREMENA  MNOGI DOKUMENTI SU SPALJENI .UNIŠTAVANJEM ARHIVA NISU SE MOGLE UNIŠTITI  SJEĆANJA NA MINULA VREMENA.VRIJEME HODA BRZO KAO DA VJETROVI KRADU DANE, I DANAS NA OKUCI SADAŠNJEG I NOVOG  OSTALE SU KOČIJE PROŠLOG I STAROG.DAVNIH GODINA,IZMEĐU PRVOG I DRUGOG SVJETSKOG RATA  OSNOVANA  SU I OPSTAJALA SU MUSLIMANSKA  DRUŠTVA „GAJRET“,  „NARODNA UZDANICA“ I „ZAJEDNICA“.

VREMENA SU TEKLA ,KAO RIJEKA I NOVO VRIJEME JE DONIJELO DA SE OFORMI  JEDNO MUSLIMANSKO NACIONALNO DRUŠTVO,KOJE ĆE BITI SA ISTIM CILJEM I PLEMENITOM MISIJOM ZA SVE.TAKO JE OD „GAJRETA“, „NARODNE UZDANICE“ I „ ZAJEDNICE“ STVORENO KULTURNO DRUŠTVO MUSLIMANA “PREPOROD“,KOJE JE RADILO U PERIODU OD 1946. DO 1949. GODINE.STASANJEM JUGOSLAVIJE I OKRETANJEM OD TRADICIJE NACIONALNOG,SVA NACIONALNA DRUŠTVA („PREPOROD“, “NAPREDAK“ I „PROSVJETA“) SE GASE I NJIHOV RAD JE BIO ZABRANJEN OD 1949.GODINE.

 

*DAVNO POSLIJE  JAVLJA SE POTREBA BOŠNJAKA  DA SE OBNOVI RAD „PREPORODA“,KOJI JE BIO IZRAZ PLEMENITIH HTIJENJA I POTREBA BOŠNJAČKOG NARODA DA SVOJOM KULTUROM OPSTANU ,SAČUVAJ SVOJ IDENTITET I TRADICIJU.INICIJATORI OBNOVITELJSKE SKUPŠTINE,KOJA JE BILA 11.2.1991.GODINE,  BILI SU : FADIL IMAMOVIĆ,HAJRUDIN DURANOVIĆ,HAJDAR HULUSIJA,MIDHAT KASAP,AZRA ČAJO,RAGIB HADŽIĆ, FAHRUDIN VOJVODIĆ,AMIR HODŽIĆ,FUAD DŽIDIĆ,HASAN OPRAŠIĆ,NAMKA MALKOČ I IBRAHIM AVDIĆ.PRVI IZVRŠNI ODBOR ČINILI SU :RAGIB HADŽIĆ-PREDSJEDNIK, DŽEMALUDIN ŠESTIĆ I IBRAHIM AVDIĆ-PODPREDSJEDNICI,

HAJRUDIN DURANOVIĆ-SEKRETAR,TE ČLANOVI-FAHRUDIN VOJVODIĆ,AMIR HODŽIĆ,FUAD DŽIDIĆ, HUSO BUREKOVIĆ,MIDHAT KASAP I SEID KAPETANOVIĆ.

POTREBA PRILAGOĐAVANJA VREMENU DONIJELA JE I PROMJENU NAZIVA,PA KULTURNO DRUŠTVO MUSLIMANA “PREPOROD“, POSLIJE OD OBNOVITELJSKE SKUPŠTINE, NOSI NAZIV BOŠNJAČKA ZAJEDNICA KULTURE“PREPOROD“.

 

 

*DANAS,KAO I U MINULIM VREMENIMA  BZK „PREPOROD“ ZENICA  SMJEŠTEN JE NA ISTOM MJESTU ,U CENTRU GRADA, U NASELJU MOKUŠNICE ,U KOMŠILUKU  KPZ ZENICA I OSNOVNIH ŠKOLA,ISTRAJAVA,ŽIVI i CARUJE, I GODINAMA BROJI PREKO 200 AKTIVNIH ČLANOVA,OD MALIH  I  NEJAKIH GRADI VELIKE I JAKE,NJEGUJE I PRENOSI TRADICIJU,KULTURU I OBIČAJE. PREPORODOVI  PREDSJEDNICI,SEKRETARI,BIVŠI I SADAŠNJI , NJENI  ČLANOVI-CIJELA TA ŽIVA SLIKA, GRADILI SU „PREPORODOV“ ŽIVOT,KRČILI  I OTVARALI PUTEVE TRADICIJE, KULTURE,OBIČAJA,PRIJATELJSTVA I ŽIVOTA.U 20 GODINA POSTOJANJA U „PREPORODU“ JE BILO STOTINE ČLANOVA,4 PREDSJEDNIKA ( RAGIB HADŽIĆ,AMIR HODŽIĆ,FERID TABAKOVIĆ I AMNA SOFIĆ),UGLEDNE I ZASLUŽNE LIČNOSTI   KOJI  SU, U SVOME VREMENU, ZA „PREPOROD“  DALI  LIJEP PEČAT.VRIJEDNO SPOMENA JE I USPJEŠAN RAD SEKRETARA „PREPORODA“ I TO:HIŠAMA  ISLAMBEGOVIĆA,ISMETA HADŽIAHMETOVIĆA  I  FARUKA  KADRIĆA. 

 

*BROJNI SU SE  USPJESI SABRALI U OVIH 20 GODINA,KOJE JE TEŠKO PREBROJATI,ALI OSTAJU U ARHIVI PREPORODA,U SJEĆANJIMA NAŠIH ČLANOVA I SUGRAĐANA .PREPOROD JE BIO I OSTAO AKTIVNI SUDIONIK  KULTURNE EKSPEDICIJE OVOG INDUSTRIJSKOG GRADA,KOJI DOŽIVLJAVA RAZVOJ, A SVAKAKO TREBA SPOMENUTI DA JE ODRŽANO NA STOTINE RAZNOVRSNIH PROGRAMA,KAO  :PREDAVAČKE TRIBINE;PROMOCIJE KNJIGA;KNJIŽEVNI PROGRAMI; IZLOŽBE LIKOVNIH RADOVA;DRAMSKE PREDSTAVE; IZLOŽBE LEVHI,FOTOGRAFIJA,VEZA I DRUGIH RUKOTVORINA;KONCERTI SEVDALINKI,ILAHIJA,KASIDA I  FOLKLORA;KONCERTI KLASIČNE MUZIKE I KOLAŽNI PROGRAMI.U OKVIRU PREPORODA DJELUJE I BIBLIOTEKA SA PREKO 1000 NASLOVA,A ZNAČAJNA DJELATNOST PREPORODA JE I IZDAVAČKA DJELATNOST,GDJE JE „PREPOROD“ IZDAVAČ ZAPAŽENOG  ČASOPISA „ZNAK BOSNE“ ,KOJI JE IZLAZIO U PERIODU OD 1995-2004.GODINE.

 

*BROJNA PRIZNANJA  I ZAHVALNICE PUNE VITRINE,A DOBITNICI SMO I  NAJVEĆHI PRIZNANJA –„NAGRADA  ZENICE“ I „PLAKETA ZENICE“.

 

*GOSTOVALI SMO U VIŠE GRADOVA I DRŽAVA: HRVATSKA,NJEMAČKA,TURSKA,ŠVICARSKA I FINSKA.

 

*VRIJEME TEČE DALJE I HISTORIJA ,KAO DA SE PONAVLJA,JER „PREPOROD“ I DALJE NIŽE DOBRE PROGRAME,KOJI SVAKE GODINE BIVAJU ZABILJEŽENI U LJETOPISU I MEDIJIMA.

 

*DANAS SMO PREPOZNATLJIVI PO TRADICIONALNOM BAJRAMSKOM MALONOGOMETNOM TURNIRU ZENIČKIH MAHALA,KOJA JE NAJVEĆA SPORTSKA MANIFESTACIJA U GRADU (PROŠLE GODINE JE BIO 16.TURNIR),ZATIM  IFTARU ZA ŽENE,BAJRAMSKOM PRIJEMU I DRUGIM MANIFESTACIJAMA.

 

*VRIJEDNO SPOMENA JE DA SMO I INICIJATORI ODRŽAVANJA MEĐUNARODNE MANIFESTACIJE „ZENIČKO PROLJEĆE“,TE DA SMO PARTNERI U REALIZACIJI OMLADINSKOG FESTIVALA ILAHIJA I KASIDA,ČIJI JE AUTOR UDRUŽENJE „ISTOK-ORIJENT“.

 

*SVAKO NOVO VRIJEME DONOSI MNOGE PROMJENE- PROMJENE U STRUKTURI I ORGANIZACIJI RADA.U SREDIŠTE RADA STAVLJAMO OMLADINU ,NJIHOVE INTERESE,TALENTE I POTREBE.SVAKOM MLADOM ČOVJEKU  NASTOJIMO OSIGURATI JEDNAKE MOGUĆNOSTI  DA POKAŽU ŠTA ZNAJU I OSTVARE UZAJAMNU SARADNJU SA OSTALIM KULTURNIM INSTITUCIJAMA  U PROCESU OČUVANJA TRADICIJE,KULTURE I OBIČAJA.U TOM KONTEKSU VODITELJI SEKCIJA POLAŽU DOSTA NA STRUČNO USAVRŠAVANJE I PRAĆENJE SUVREMENIH TOKOVA.U VIZIJI OVE INSTITUCIJE,U PRVOM PLANU NIJE NI MATERIJALNA DOBIT,NEGO PRENOŠENJE KULTURE KROZ ISKUSTVO.

 

*BZK „PREPOROD“ZENICA JE PREPOZNATLJIV BREND U GRADU, KANTONU I  BiH,A TO UKLJUČUJE:BOLJU SURADNJU S JAVNOSTI;POBOLJŠANJE DOJMA KOJI BZK“PREPOROD“ZENICA OSTAVLJA NA SUGRAĐANE; KVALITETNU PROMOCIJU NAŠEG RADA I REZULTATA; STRATEŠKU SARADNJA S DRUGIM KULTURNIM  INSTUTUCIJAMA U ZENICI , KANTONU I INOSTRANSTVU,TE INTENZIVNIJA SARADNJA S INSTITUCIJAMA I FIRMAMA . 

 

 

*2001.GODINE UTEMELJENA SU PRIZNANJA „MUHAMED SEID SERDAREVIĆ“ I „MUHAMED KONDŽIĆ“,KOJA SE DODJELJUJU POJEDINCIMA I USTANOVAMA ,ZASLUŽNIM ZA AFIRMACIJU I RAZVOJ PREPORODA,TE UKUPAN  RAZVOJ U OBLASTI STVARALAŠTVA.PRIZNANJA SE DODJELJUJU NA OBLJETNICE,A ZA 10-TU GODIŠNJICU TA PRIZNANJA SU DOBILI:

 

PRIZNANJE „MUHAMED SEID SERDAREVIĆ“

1.ALIJA KULENOVIĆ

2.AMIR HODŽIĆ

3.DŽEMALUDIN ŠESTIĆ

4.HAJRUDIN DURANOVIĆ

5.ZILKA ŠILJAK

6.ALIJA ALIHODŽIĆ-POSTHUMNO

 

PRIZNANJE „MUHAMED KONDŽIĆ“

1.AIDA HUSEINAGIĆ

2.FUAD DŽIDIĆ

3.HIŠAM ISLAMBEGOVIĆ

4.MIDHAT KASAP

5.MUHIDIN DŽANKO

6.HAJDAR HULUSIJA-POSTHUMNO

7.HASAN BEGIČEVIĆ-POSTHUMNO

8.SALKO AVDIĆ-POSTHUMNO

 

* U PROTEKLIH 20 GODINA SMO DOBILI NOVI PROSTOR,OSNAŽILI ČLANSTVO ,PROŠIRILI PROGRAMSKU ŠEMU,A U NAREDNOM DESETLJEĆU OČEKUJEMO DA ĆEMO DOBITI VEĆU FINANSIJSKU POMOĆ KAKO BI MOGLI VRIJEDNO NASTAVITI SA NAŠIM RADOM I PLEMENITOM MISIJOM.

 

*SVIM NAŠIM ČLANOVIMA ŽELIMO SRETNU DVADESETODIŠNJICU,S NADOM DA ĆE U NAŠEM RADU,KAO  I  DO SADA UČESTVOVATI  EMINENTNI  STVRAOCI,KAO:ALIJA ISAKOVIĆ,ENES DURAKOVI,ENES KARIĆ,NEDŽAD IBRIŠIMOVIĆ, ABDULAH SIDRAN, DŽEMALUDIN LATIĆ,IVAN LOVRENOVIĆ, MUHAMED KONDŽIĆ,IRFAN HOROZOVIĆ GRADIMIR GOJER I OSTALI.MNOGI OD NJIH NISU VIŠE S NAMA, ALI NJIHOV DOPRINOS JE VELIKI.

 

*SVIM SUGRAĐANIMA,PARTNERIMA, INSTITUCIJAMA, MEDIJIMA I POJEDINCIMA ZAHVALJUJEMO SE NA DOSADAŠNJOJ PODRŽCI U RADU BZK“PREPORODA“ ZENICA I DA SE SURADNJA NASTAVI  I UBUDUĆE.

 

ZAHVALJUJEM.

 

 

Priznanje Muhamed Seid Serdarevic

1.Husejin Smajlović

2.Enver Talić

3.Muhamed Begagić

 

Priznanje Muhamed Kondžić

1.Abdulah Hodžić-slikarstvo

2.Sejida Ćehajić-književnost

3.Muhamed Bajramović-slikarstvo

4.Šefika Korkut –Šunje-dramsko stvaralaštvo

5.Ismet Hadžiahmetović(posthumno)

6.Ahmo Muharemović-muzika

7.Melih Karan-kulturno-umjetnički amaterizam

8.Fadil Imamaović ( posthumno)

 

Posebna priznaja

1.Nejira Serdarević-dramska i sekcija za rukotvorine

2.Nedim Talić-.muzika

3.Edbir Šarić-dramska

4.mr.Jakub ef.Salkica-glavni imam Medžlisa IZ Zenica

5.Meliha Salčinović

6.Amna Sofić

7.Zahida Šišić

8.Faruk Kadrić

9.fra Zoran Livančić

10.Mato Zovko-načelnik Općine Žepče

11.Alisa Ibraković

12.Ekrem Kahriman-sponzorstvo

13.Nihad Pašalić-sponzorstvo

14.Taib Spahić-izdavaštvo

15.Hasan Šestić-izdavaštvo

Zahvalnice firmama,institucijama i medijima

1.JP Vodovod i kanalizacija

2.Telekabel

3.JU Doma zdravlja

4.Pekara „Lindapek“

5.RTV Zenica

6.“Dnevni avaz“

7.Portal Zenicablog-Adnan Džonlić

8.“Naša riječ“

9.NTV IC Kakanj

10.“Prevoz putnika“Zavidovići

11.AR-EL-Kaknjo Suad

12.Turistička zajednica ZDK

13.Džemat –Švicarska

14.Džemat-Frankfurt

15.Džemat-Dortmund

16.Medžlis IZ Zenica

17.BZK“Preporod“Kalesija

18.BZK“Preporod“ Travnik

19.BZK“Preporod“Zvornik

20.BZK“Preporod“Žepče

21.Brkić petrol

22.Muzej grada Zenice

23.Opća biblioteka

24.Bosansko narodno pozorište

25.HKD“Napredak“Zenica

26.SPKD“Prosvjeta“Zenica

27.Sarajevo osiguranje,podružnica Zenica

 

 

 

Zahvalnice 

1.Nazif Džidić-folklor

2.Halid Kobić-muzika

3.Alija Šehić-hor,vokalni solista

4.Trako Hikmet-dramska

5.Đemka Karalić-dramska

6.Đevada Salčinović-dramska

7.Semir Sofić-multimedija

8.Emina Talić-muzika

9.Sanel Selimović-folklor

10.Amir Mustafić-folklor

11.Adi Bašić-folklor

12.Elvedin Smajlović-folklor

13.Anes Garanović-folklor

14.Lejla Ćatić-folklor

15.Belma Hubijar-folklor

16.Jasmina Fetić-folklor

17.Nadira Đanan-folklor

18.Saladin Pašalić-dizajn

19.Abdurahman Hadžimejlić

20.Enver Purić

21.Nihad Gutlić-sponzorstvo

22.Fikret Talić

23.Ejub Husika

24.Zaim Ahmetspahić


20pr5