19 Mart 2024
subota, 13 Decembar 2014 22:46

OKK Čelik poražen u Sarajevu

Uokviru  9. kola „Lige 12“ Prvenstva BiH, sezona 2014/2015, novi prvoligaš, zenički OKK Čelik je bio gost u Sarajevu kod ekipe OKK Spars, neporaženog lidera na tabeli. Zasluženu pobjedu zabilježila je domaća ekipa, KK Spars. REZULTAT: SPARS - ČELIK   74:58  (22:11), (22:23), (9:8), (21:16);

OKK Spars slavio je večeras i devetu pobjedu iz isto toliko utakmica Lige 12 košarkaškog prvenstva BiH. Sparsi su u Skenderiji ugostili zenički Čelik i bilo je jasno da Sparsi u susret ulaze kao veliki favorit, mada je Čelik u prošlom kolu popravio utisak koji je ranije ostavio u početku sezone, domaćom pobjedom nad Širokim. Ipak, kvalitet je jasno bio izražen na strani domaćina, pa je bilo izvjesno da bi moralo doći do velikog iznenađenja da Čelik odnese pobjedu iz Sarajeva.

Domaći košarkaši, OKK Spars, stekli su odlučujuću prednost nakon prve četvrtine od 11 poena (22:11), koju gosti nisu uspjeli stići do kraja utakmice.

Dobra igra iz završnice prve četvrtine je nastavljena i u drugoj, pa je već nakon dvije  minute igre na semaforu stajalo 30:13 za domaće. Djelovalo je da će Čelik doživjeti pravi potop. No, nastavak druge četvrtine domaći nisu uspjeli odigrati tako dobro, pa je Čelik minutu do poluvremena rezultat uspio smanjiti na samo 6 poena zaostatka. Bilo je 38:32. Ipak, domaći do poluvremena podižu svoj nivo igre i na pauzu odlaze vodstvom od 10 poena razlike, 44:34. Košarkaši Čelika dobro su odigrali drugu i treću četvrtinu, a u zadnjoj domaći su uspjeli da sačuvaju prednost.

Najbliže što je Čelik uspio da se približi Sparsima jeste 6 poena zaostatka (62:56).  No, Sparsi su nakon toga odigrali tačno koliko im je trebalo. Čelik su zaustavili na tih 56 poena skoro do samog kraja susreta, a sami su napravili seriju od 7:0 kojom su praktično, minutu prije kraja, riješili sve dileme oko pobjednika. U posljednjoj minuti, Sparsi su uspjeli još malo povećati razliku, za konačan rezultat od 74:58.

Iz ekipe Čelika nije ulazio u igru standardni prvotimac, Dejan Mikić, a razlozi nam nisu poznati.

0

Najefikasniji kod Čelika bili su: Ivan Opačak (26), i Armin Avdibegović  (12) poena.

Kod Sparsa najefikasniji su bili: Igor Josipović (21), Nikola Đurasović (18) i Aleksej Nikolić (15) poena.

U 10. kolu OKK Čelik je domaćin ekipi KK Sloboda iz Tuzle.

U jednom od derbija kola Široki je na "Pecari" pobijedio ekipu Građanski iz Bijeljine sa 71:57 (24:18, 16:11, 15:12, 16:16). Široki je došao do pete pobjede, a najefikasniji u hercegovačkoj ekipi bili su Josip Naletilić sa 15, Tomi Katić s 13 te Miše Diminić i Ivan Novačić sa po 10 poena. Kod Građanskog najefikasniji je bio Nebojša Erkić sa 12 poena. Ubjedljivu pobjedu u devetom kolu ubilježila je tuzlanska Sloboda, koja je u Mejdanu savladala Zrinjski sa 97:68 (34:18, 21:14, 18:20, 24:16). Tuzlanski tim do pete pobjede su vodili Almir Hasandić s 31, Adi Sarajlić s 18, Mujo Tuljković s 15 i Ratko Petrić sa 14 poena, dok su kod Zrinjskog najefikasniji bili Milorad Šutulović s 13, Mihajlo Sekulović s 11 i Daniel Zovko sa 10 poena.  Sedmu pobjedu u prvenstvu ostvario je Leotar, koji je slavio protiv Varde sa 81:62 (20:21, 21:18, 16:12, 24:11). Vladimir Aleksić postigao je 18 poena u pobjedi Leotara koji je preuzeo drugu poziciju na tabeli, a Bojan Pelkić, Dušan Cvetković i Dejan Šakotić po 14 poena. Miloš Janković sa 16 i Nemanja Stanimirović sa 15 poena bili su najefikasniji igrači Varde koja je pretrpjela sedmi poraz.