19 April 2024
srijeda, 27 Avgust 2014 23:46

Zmajevi: pobjeda i na Islandu

Košarkaška reprezentacija BiH pobijedila je Island u Rejkjaviku u posljednjem susretu kvalifikacija za Eurobasket rezultatom 70:78 (16-24, 31-19, 11-15, 12-20) čime je potvrdila prvo mjesto u grupi A.

Zmajevi su već ranije osigurali plasman na Eurobasket pa ovaj meč osim prestiža i borbe za prvo mjesto u grupi nije imao prevelik rezultatski značaj kada je u pitanju sam sistem kvalifikacija, ali pobjeda nam je dodatno otvorila mogućnost da u žrijebu za Evropsko prvenstvu budemo u 3. jakosnoj grupi. Također, naš tim je bio bez Mirze Teletovića koji je uz saglasnost selektora Duška Ivanovića dobio dopuštenje da ne putuje na Island, a priliku za igru su dobili igrači koji su imali nešto manju minutažu u kvalifikacijama.

Odlično smo otvorili meč i nakon prve četvrtine smo vodili sa 16:24, u pojedninim trenucima je bilo i +12, ali u drugom periodu je uslijedio veliki pad u našoj igri te su raspoloženi Islanđani nošeni sjajnom podrškom sa tribina preokrenuli rezultat za 47:43 nakon prvih 20 minuta igre.

U trećem periodu zaigrali smo nešto bolju odbranu i stigli smo u rezultatski egal (58:58), nakon čega je uslijedila neizvjesna završnica. Island je vodio sa 64:60 sredinom posljednjeg perioda, ali naš tim je napravio veliku seriju od 12:0 i prešao je u vodstvo koje je uz dobru igru u odbrani do kraja susreta sačuvao za konačnih i zasluženih 70:78.

Najefikasniji igrač u našim redovima bio je Elmedin Kikanović koji je postigao 24 poena uz 14 skokova, a zapaženu rolu su imali i Gordić sa 15, Šutalo sa 15 te Stipanović koji je ubacio 13 koševa. Stefansson sa 21 poenom bio je najbolji Islanđanin u ovome meču.