29 Mart 2024
nedjelja, 20 Juli 2014 22:42

BiH- Belgija 76:70

Danas u Sarajevu je završeno EVROPSKO PRVENSTVO B-DIVIZIJE ZA KOŠARKAŠE DO 20 GODINA (U-20), koje je trajalo od 10.jula 2014.godime.

U finalu su igrale reprezentacije Bosne i Hercegovine i Belgije. Pobjedila je naša reprezentacija.

REZULTAT: BIH – BELGIJA  76:70   (16:23), (23:15), (19:11), (18:21);

Belgija je dobila prvu četvrtinu sa +7 (16:23), ali na početku druge dionice naša ekipa je uspjela da izjednači na 27:27, a do poluvremena i po povede sa 39:38.

Treću četvrtinu ponovo dobijaju naši košarkaši (19:11) i već se naslučivao konačni pobjednik u ovom duelu, jer je rezultat nakon ove dionice bio +9 (58:49) za BiH.

U zadnjoj četvrtini Belgijanci uspjevaju da dođu do -2 poena (71:69) na minut prije kraja utakmice, ali in naši ne dozvoljavaju više i utakmicu privode kraju za konačnih 76:70.

Najefikasniji i najbolji u našoj ekipi i ponovo sa double-double učinkom od 34 poena i 13 skokova bio je Jusuf Nurkić, a uz rame mu je bio Stefan Glogovac sa 19 poena i 5 skokova, koji je u igri proveo 39,20 minuta. Adin Vrabac i Nedim Buza dodali su po 10 poena.

Trener: Alen Abaz, asistent trenera: Damir Zeljković;

Košarkaški savez Bosne i Hercegovine je treću sezonu zaredom bio domaćin košarkaškog prvenstva za mlade košarkaše.

Naša U-20 reprezentacija je igrala u grupi A s Luksemburgom, Rumunijom, Kiprom, Portugalom, Belgijom i Estonijom i osvojila je prvo mjesto u grupi bez poraza.

U grupi B bili su: Austrija, Bjelorusija, Finska, Gruzija, Holandija, Švajcarska i Ukrajina.

FINALE: BIH – BELGIJA  76:70

Plasmanom u A-diviziju i osvajanjem prvog mjesta na ovom prvenstvu, ova generacija je zaokružila ciklus uspješnog višegodišnjeg rada u omladinskom pogonu BiH. Dokaz je ovo prvenstvo i svih 8 pobjeda na istom.

„Nakon što su prije dvije godine na juniorskom Evropskom prvenstvu bili najbolji i osigurali plasman u A diviziju, to isto su ponovili i u ovoj vrlo jakoj konkurenciji. Naša država sada ima tri omladinske selekcije u A diviziji, što je respektabilan rezultat i napravili smo pravo malo čudo“-objavili su na stranici Saveza.

Čestitke našim mladim reprezentativcima na ovom velikom uspjehu od sportske redakcije Zenicabloga.