srijeda, 16 Juli 2014 06:07

SP Brazil: u brojkama

Svjetsko nogometno prvenstvo u Brazilu završeno je u nedjelju. Pobjednik turnira je reprezentacije Njemačke koja je slavila s 1:0 protiv Argentine. U nastavku donosimo brojke koje su obilježile Svjetsko nogometno prvenstvo u Brazilu:

0 – četiri ekipe iz Azijske nogometne federacije na SP nisu postigle pobjedu: Australija, Japan, Južna Koreja i Iran.

1 – udarac u okvir u 120 minuta uputila Holandija (0:0), prije nego što je na penale u polufinalu eliminirana od Argentine.

2 – afričke države prvi put su se dosad uspjele plasirati u osminu finala – Nigerija i Alžir.

3 – svjetska prvaka napustila su SP nakon grupne faze takmičenja – Španija, Italija i Engleska.

4 – mjeseca zabrane igranja dobio je urugvajski napadalč Luis Suarez, koji je za rame ugrizao Italijana Giorgia Chiellinija.

5 – organizator SP Brazil je ostao na pet naslova prvaka (1958, 1962, 1970, 1994, 2002); Njemačka (1954, 1974, 1990, 2014) je se sa četiri naslova na drugom mjestu izjednačila s Italijom, (1934, 1938, 1982, 2006), po dva naslova imaju Urugvaj (1930, 1950) i Argentina (1978, 1986), po jedan imaju Engleska (1966), Francuska (1998) i Španija (2010).

6 – golova je postigao najbolji strijelac prvenstva Kolumbijac James Rodriguez.

7 – golova primila je reprezentacija Brazila u polufinalnom porazu od Njemačke (1:7) i postala prva država organizator koja je primila sedam golova; nakon praza za treće mjesto od Holandije, ekipa Brazila primila je naviše golova od svih učesnica SP.

8 – različitih njemačkih igrača postiglo je golove na putu do naslova prvaka.

10 – igrača je isključeno, najmanje nakon 1986. (8) i skoro tri puta manje od rekordnih 28 crvenih kartona u Njemačkoj 2006;

16 – golova postigao je Nijemac Miroslav Klose na dosadašnjim SP; za dva gola u Brazilu je pretekao Brazilca Ronalda i postao najbolji strijelac u istoriji SP.

16 – odbrana je sabrao američki golman Tim Howard u osmini finala protiv Belgije, što je rekord dosadašnjih SP.

18 – golova je postigla njemačka reprezentanca na turniru u Brazilu, kao i na SP prije četiri godine.

25 – odbrana je ostvario je njemački golman Manuel Neuer i sa d 86-odstotnom uspješnosti izabran za najboljeg čuvara mreže.

28 – godina je prošlo od zadnjega naslova svjetskog prvaka Argentine, koja je zadnji naslov osvojila 1986;

57,6 – minuta prosječno bilo je čiste igre na utakmicama u Brazilu, što je četiri minute više u odnosu na prošlo SP u Južnoafročkoj Repubici.

111 – šuteva uputili su Brazilci na gol protivnika, najviše na SP, ali su zatresli mrežu 10 puta.

171 – golova postignuto je na SP, čime je izjednačen rekord sa SP 1998 u Francuskoj.

181 – žuti karton je podijeljen na SP, više od 100 manje od rekordnog SP 2006. u Njemačkoj (307); prosječno je podijeljeno 2,83 kartona po utakmici, što je najmanje nakon 1986.

562 – dodavanja zabilježio njemački kapiten Philipp Lahm, najviše na SP.

1501 – uspješnih dodavanja na finalnoj utakmici Njemačke i Argentine, naviše na turniru.

54.592 – gledalaca bilo je prosječno na stadionima na SP, što je najveći broj u istoriji.

83.957 – metara je ukupno pretrčao Nijemac Thomas Müller.

500.000 – eura će za osvojeni naslov dobiti Nijemci Manuel Neuer, Thomas Müller, Philipp Lahm, Jerome Boateng, Mesut Özil, Per Mertesacker, Andre Schürrle i rezervni vratar Ron-Robert Zieler, koji su nastupili na svih 10 kvalifikacionih utakmica (po 200.000) te za završni turnir (po 300.000).

3.000.000 – američkih dolara bilo je u vladinom avionu Gane, koji je poletio u Brazil pred odlučujuću utakmicu grupne faze, da se isplate nogometaši Gane za nastup na SP.

3.429.873 – gledalaca bio je ukupno na 64 utakmice SP, što je nešto manje od SP u SAD 1994 (3.587.538).

11.600.000.000 – dolara koštalo je Brazilce, da organizuju SP 2014.