16 April 2024
ponedjeljak, 28 April 2014 15:14

Rukometaši istupaju iz lige?

Posljednja utakmica Premijer lige BiH, prije i poslije odigravanja utakmice, unijela  je puno drame u redove RK ,,Čelika'', koju su velikom požrtvovanošću svih igrača dobili utakmicu protiv Izviđača (29:27 za ,,Čelik'') i pored vidne naklonjenosti sudijskog para Senad Kamberović – Mevludin Šabić (posebno Kamberovića,  koji je inače iz Živinica) ka gostujućoj ekipi. Zbog svega što se događa u posljednje vrijeme u rukometnom sportu - promjena kalendara takmičenja, vladanje raznih ,,kuhinja'', promjena komesara takmičenja u posljednjih sedam kola Lige, i slično – Čelik je pred ozbiljnom odlukom da istupi iz svih takmičenja koje organizuje Rukometni savez BiH!
-    Već na samom početku utakmice sudije su najavile žestok ,,kurs'' prema
RK,,Čeliku'', isključivši kapitena i najboljeg igrača ,,Čelika'' zbog nenamjernog faula još u trećem minutu utakmice – diskvalifikacijomdo kraja utakmice?!
Kako je ,,žestok'' udarac Begagića bio pokazuje i činjenica da je igrač koga je Begagić navodno udario nastavio da igra cijelu utakmicu. Za isti takav prekršaj na suprotnoj strani (igrač ,,Izviđača'' Josip  Ereš faulira Milana Duvnjaka) – taj igrač u 36. minuti dobija  SAMO DVA MINUTA, ali, gle čuda -  pored njega  dobijamo i mi tri isključenja zato što su igrači reagovali prema Erešu – zašto pravi žestok prekršaj nad našim Duvnjakom. Za prekršaj igrača ,,Izviđača''  Ereša, pored njega,  po dva minuta dobijaju i naši igrači Milan Duvnjak - udaren od strane Ereša, Boško Jolović i ja kao zvanični predstavnik ekipe ,,Čelika'', jer sam samo kao zvaničan predstavnik ekipe na Klupi pitao sudiju Šabića – zašto isključuje naše igrače – rekao zbog psovke,  ,,ali evo i Tebi crveni karton'', rekao mi je Šabić. Praktično, zbog prekršaja protivničkog igrača, mi nastavljamo utakmicu  sa svega tri igrača u polju (isključena su naša dva i igrača i plus jedno isključenje zbog mene)?! – kaže Nedžad Ahmić, direktor ,,Čelika'' i službeni predstavik ekipe ,,Čelika'' na ovoj utakmici, vidno razočaran.
Rukometni ,,Cirkus'' nastaje tek nakon utakmice sa Izviđačem, kada na scenu stupa novi komesar Premijer lige (inače iz Doboja) i drakonski kažnjava ,,Čelik''. U današnjem zvaničnom Biltenu komesara Lige Zorana Petričevića  RK ČELIK SEKAŽNJAVA ZA 750 KM – Aldin Begagić dvostruko i novčano (250,00 KM i plus dvije utakice neigranja (30.04. u Kup utakmici protiv RK ,,Borca'' u Zenici i – da li slučajno, g. Petroviću – u utakmici 3. maja u Doboju protiv ,,Sloge'', kojoj prijeti ispadanje iz Lige ako izgubi od Čelika! Trener Antović je kažnjen sa 250,00 KM, a Nedžad Ahmić sa 100,00 KM, i još dodatno ,,Čelik'' sajoš 150,00 KM. Sve u svemu – 750 KM!
U istom Biltenu komesara Zorana Petričevića na utakmici u Gračanici igrač RK Prijedora Momčilu Mandiću je takođe  izrečena diskvalifikacija, a zbog toga SAMO KLUB PRIJEDOR se kažnjava sa 200 KM!? I ništa više! Za nevjerovati!
-    Ne znam kakav komentar da dam, jedino da ljudima poput Zorana
Petričevića, Senada Kamberovića i Mevludina Šabića - nije mjesto u rukome-tnom sportu BiH! Ali -  koga to briga, koga to tangira, kad Rukometnog saveza praktično nema? – žali se direktor Čelika,  Ahmić.
I za sami kraj ,,šlag na tortu'' opet dolazi iz ,,kuhinje'' Zorana Petričevića: za utakmicu u Doboju 3. maja on delegira hercegovačke sudije Begića i Knezo-vića, a za rezultatski beznačajnu utakmicu u Maglaju (Maglaj -RK Bosna) delegira najbolje BiH sudije IHF - braću Konjičane?! IMA LI TO, G. PETRIČE-VIĆU,  VEZE ŠTO ,,Sloga'' ako izgubi od ,,Čelika'' u Doboju  ispada iz Premijer lige BiH!
-    Tvoja poruka ovakvim delegiranjem, G Petričeviću je kristalno jasna!
Predsjednik Kluba G. Pane Škrbić je na službenom putu  i čim sevrati održaćemo hitnu sjednicu Upravnog odbora. Naš prijedlog prema Upravi kluba  je da istupimo iz svih takmičenja koje organizuje Rukometni savez BiH, da već u srijedu ne igramo Kup utakmicu sa RK Borcem i u subotu utakmicu protiv ,,Sloge''.  Neka ,,Sloga'' dobije ovu utakmicu sa 10:0 i onda će svi (g. Petričević i Vi) biti zadovoljni – kaže Nedžad Ahmić.
Pokušali smo stupiti u kontakt sa predsjednikom Kluba Škrbićem, koji se nalazi na službenom putu i koji namje samo kratko rekao - ,,Kad se vratim u Zenicu, vidjećemo šta ćemo raditi. Sve opcije su otvorene!“ – kaže Škrbić.

Iz Čelika su uputili i izjavu Goranu Petričeviću, komesaru PL BiH koju vam donosimo u nastavku

PREDMET: Izjava u vezi sankcije Aldinu Begagiću  i delegiranje za 29. kolo Premijer lige BiH

Poštovani g. Petričević,

1.    Slobodni smo Vam se obratiti povodom utakmice 28. kola RK ,,Čelik'' – HRK ,,Izviđač'', odnosno povodom diskvalifikacije našeg kapitena Aldina Begagića, koji je isključen u četvrtoj minutu te

utakmice, uz sljdeće napomene:
a)    Da kod odlučivanja o visini kazne molimo da  imate u vidu važnost ove utakmice visokog rizika za obje ekipe, zbog toga što će se pobjednik (najvjerovatnije) plasira-ti u ,,Ligu 4'', pa je u

utakmici bilo dosta nervoze s obje strane;
b)    Želimo Vas obavijestiti da je Aldin Begagić naš kapiten i veoma uzoran i primjeran rukometaš, u svakom pogledu i nije sklon namjernim faulovima;
c)    Da njegov faul – nasrtanje na protivničkog igrača nije bilo namjerno, već u sports-koj borbi za loptom, a taj sudar sa protivničkim igračem ,,Izviđača'', na sreću, nije imalo nikakve posljedice ni

za protivničkog igrača, što potvrdjuje i činjenica da je taj igrač odmah nastavio sa daljim igranjem utakmice. Znači – nije bilo namjere u faulu i nije bilo povrede igrača.
d)    Napominjemo da se isključenje Begagića desilo u četvrtom minutu igre, na samom početku i do kaja utakmice - samo po sebi je dovoljna kazna i za njega i za klub, pa predlažemo i molimo da

primjenite član 14. Disciplinskog pravilnika RS BiH – ,,opo-mena'', obzriom da je ovo prvi put njegovo takvo kažnjavanje i u karijeri (igra rukomet 15 godina) i posebno u tekućoj sezoni, te da će takva

kazna postići ''svrhu i cilj kažnjavanja''.
2.    U pogledu delegiranja sudija za naredno, 29. kolo - RK ,,Sloga'' – RK ,,Čelik'' (igra se 3. maja u Doboju) – molimo da delegirate iskusne i pravedne (medjunarodne) sudije: prije svega Braću

Konjičanin, ili Beširević – Dautović, koji sude ,,ni po Babu ni po stričevima'', a obzirom na važnost ove utakmice za oba kluba...