Printaj ovu stranu
nedjelja, 02 Septembar 2012 18:16

BIH večeras protiv Holandije

Porazom u Latviji u četvrtak ispucali smo kvotu kikseva, svaki naredni u domaćim susretima protiv Holandije i Rumunije zatvorio bi nam, praktično, vrata Evropskog prvenstva 2013. godine u Sloveniji. U našem taboru na ovaj najcrnji mogući scenarij niko i ne pomišlja. Vlada uvjerenje da će košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u revanšima potvrditi da je kvalitetom nadmoćnija od selekcija koje je savladala u gostima u prvom krugu kvalifikacione grupe D. Ipak, selektor Aleksandar Petrović upozorava da put do dva boda danas protiv Holandije neće biti lagan. Uostalom, iako smo u finišu susreta u Holandiji (107:89) vodili sa 30 poena prednosti, činjenica je da smo na poluvremenu imali samo plus jedan. Još veći razlog za oprez je i to što su "Tulipani" nanijeli lideru naše grupe Gruziji prvi i do sada jedini poraz.

- Susret s Latvijom ostavio je posljedice, umorni smo, ranjivi, zbog toga pozivam navijače da nas podrže i stvore atmosferu koju smo imali u prethodne dvije domaće utakmice. Neće biti lagano, zgusnut raspored ostavlja posljedice, ali vjerujem da ćemo sa još najmanje dvije pobjede krunisati svoj dosadašnji rad i plasirati se na EP - kaže Petrović, koji se osvrnuo i na već spomenuti poraz u Rigi:

- Više od 50 dana smo zajedno, odigrali smo 15 što pripremnihm što zvaničnih utakmica i ova u Latviji bila je daleko najslabija. Samo smo u prvoj četvrtini odigrali onako kako smo se dogovorili, mada ni tada nismo imali neki značajniji napadački učinak nego smo uspijevali neutralizirati njihove šutere.

Latvija je možda pokazala najviše od svih reprezentacija u našoj grupi. Kod kuće su dobili lagano tri utakmice, dvije gostujuće su izgubili na jednu loptu. To je reprezentacija koja u kontinuitetu igra nekoliko godina zajedno, što, opet, nama nedostaje, jer tek pravimo tim.

Selektor Petrović kaže da je nastup Ante Mašića protiv Holandije pod upitnikom. Starter naše reprezentacije na poziciji krila napustio je parket već u osmoj minuti susreta u Latviji nakon što je povrijedio stopalo. Mašić od tada nije ni trenirao.

Grupa D-odigrane utakmice:

Rezultati: Rumunija - Holandija 90:84, BiH - Latvija 87:84, Gruzija - Rumunija 80:64, Holandija - BiH 89:107, Latvija - Holandija 85:70, BiH - Gruzija 95:96, Rumunija - BiH 79:84, Gruzija - Latvija 79:76, Holandija - Gruzija 91:88, Latvija - Rumunija 89:53, Holandija - Rumunija 80:74, Latvija - BiH 80:64.

Sedmo kolo (2. septembar): Rumunija - Gruzija (17 sati), BiH - Holandija (20).

1. Latvija 5 3 2 414:353 8

2. BiH 5 3 2 437:428 8
3. Gruzija 4 3 1 343:326 7
4. Holandija 5 2 3 414:444 7
5. Rumunija 5 1 4 360:417 6

Grupa D-preostale utakmice:

Osmo kolo (5. septembar): Gruzija - BiH (17), Holandija - Latvija (19.30). Deveto kolo (8. septembar): Latvija - Gruzija (16.05), BiH - Rumunija (20). Deseto kolo (11. septembar): Gruzija - Holandija (15.30), Rumunija - Latvija (17).

Dnevni avaz / Autor: E. JESENKOVIĆ