28 Mart 2024
utorak, 14 Avgust 2012 02:33

Rezime OI London 2012

Uz najveći "party" na svijetu, predstavu nazvanu "Simfonija britanske glazbe" su zatvorene 27. olimpijske igre. Pored Spice Girls, izvođači poput Briana Maya, Pet Shop Boysa, Jessie J., Annie Lennox, Tinie Tempah i Georgea Michaela sudjelovali su u ovom spektaklu . Na Igrama se u 15 dana natjecalo više od 10 hiljada sportaša u 29 sportova, a zatvaranje je gledalo 80 hiljada ljudi, odnosno milijarda diljem planete. Zanimljivost je da sportaši nisu podijeljeni po zemljama, nego su izmiješani, što je praksa koja se uvela na Igrama u Melbourneu 1956., a simbolirizira ujednjinje sportaša u jednu naciju.

Rukometaši Francuske osvojili su zlato savladavši Švedsku sa 22:21 .Hrvati su u susretu za treće mjesto savladali Mađarsku sa 33:26 (19:14). Košarkaši Sjedinjenih Država odbranili su naslov olimpijskog pobjednika.Amerikanci su u finalu košarkaškog turnira u Londonu pobijedili Španiju sa 107:100 (35:27, 24:31, 24:24, 24:18).

Vaterpolo reprezentacija Hrvatske osvojila je zlatnu olimpijsku medalju u Londonu.Hrvatska je u finalu olimpijskog turnira savladala selekciju Italije sa 8:6 (1:2, 2:0, 2:1, 3:3) i ostvarila historijski uspjeh osvojivši prvu zlatnu olimpijsku medalju u ovom sportu.

Odbojkaši Rusije osvojili su naslov olimpijskog prvaka, nakon što su danas u finalu pobijedili Brazil sa 3:2 (19:25, 20:25, 29:27, 25:22, 15:9).Rusi su do prvog olimpijskog zlata došli zahvaljujući velikom preokretu nakon vodstva Brazila od 2:0. Ruski odbojkaši uspjeli su spasiti meč-loptu i osvojiti treći set, te slaviti i u preostala dva seta i favorizirane Brazilce ponovo ostaviti bez zlatnog odličja.  U meču za bronzanu medalju Italija je pobijedila Bugarsku sa 3:1.

Fudbaleri Brazila nisu uspjeli ni iz trećeg pokušaja da osvoje olimpijsko zlato i upotpune kolekciju trofeja u svojoj riznici. Iako su bili veliki favoriti, poraženi su u finalu olimpijskog turnira od Meksika rezultatom 1:2. Dva gola za Meksikance postigao je Peralta, a počasni pogodak djelo je Hulka. Muška štafeta Jamajke 4x100 metara osvojila je zlatnu olimpijsku medalju trijumfujući u vremenu novog svjetskog rekorda - 36,84 sekundi. Štafeta u sastavu Nesta Carter, Michael Frater, Yohan Blake i Usain Bolt postigla je za 20 stotinki bolji rezultat od dosadašnjeg rekorda (37,04), kojeg je Jamajka postavila na prošlogodišnjem prvenstvu svijeta u Južnoj Koreji. Bolt je u Londonu osvojio treću zlatnu medalju. Sprinteri Bahama osvojili su zlatnu medalju u utrci u štafeti 4x400 metara. Chris Brown, Demetrius Pinder, Michael Mathieu i Ramon Miller su utrku istrčali za 2:56.72 minuta. Srebro je je osvojila štafeta SAD (2:57,05), a bronzu Trinidad iTobago (2:59.00).