18 April 2024
četvrtak, 02 Januar 2014 19:38

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u Vitezu pobijedila selekciju Latvije sa 27:26 (17:11) u 3. kolu kvalifikacija za nastup na svjetskom prvenstvu 2015. godine u Kataru.  Trećom pobjedom bh. rukometaši izdvojili su se  na vrhu Pete kvalifikacione grupe sa šest bodova, ispred Latvije, koja je zabilježila prvi poraz.

Sjajnu igru u prvom poluvremenu, kako u napadu tako i odbrani, bh rukometaši krunisali su ubjedljivim vodstvom od šest golova (17:11). Početkom drugog dijela izabranici selektora Dragana Markovića zabilježili su najveće vodstvo 18:11, ali je u nastavku neočekivano uslijedio veliki  pad u igri našeg tima. Znatno je popustila, do tada neprobojna odbrana,  koja je gostima dopustila da olako dolaze u poziciju za postizanje golova. Za svega 14 minuta bh. rukometaši izgubli su veliku prednost i dozvolili  gostima da se primaknu na samo gol.  U dramatičnoj završnici bh. rukometaši uspjeli su da sačuvaju minimalnu  prednost, iako su gosti u posljednjem napadu propustili priiliku da poravnaju rezultat kada je šut Klešniksa zaustavila stativa.

Reprezentacija BiH  će u revanšu, koji se igra već za  tri dana u Dobeleu, imati veoma težak zadatak od odbrani minimalnu prednost.   Najefikasniji u našem timu bili su debitant Alen Ovčina sa šest, Kosta Savić sa pet i Ivan Karačić sa četiri gola, a kod Latvije Pavlovics sa devet golova.  Nakon revanša sa Latvijom (5. januara),  rukometašima BiH preostaju još dva susreta, 8. januara dočekuju Estoniju, također u Vitezu, dok će posljednji susret u kvalifikacijama  igrati 12. januara protiv Portugala u Mafri.  U drugom susretu Pete kvalfikacione grupe reprezentacija Estonije  večeras dočekuje Portugal.    Pobjednik grupe izborit će nastup u dodatnim kvalifikacijama (baražu).