23 Avgust 2019
FacebookTwitterOva adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.
srijeda, 05 Decembar 2012 15:02

Festival djece i omladine BiH

XIV BiH FESTIVAL FILMA DJECE I OMLADINE ZENICA 2012. - IZ IZVJEŠTAJA ŽIRIJA - Za XIV Festival filma djece i omladine „Zenica 2012“ ukupno je prijavljeno 76 filmova i to 36 u kategoriji dječijih filmova, tj. učenika osnovnih škola, a 40 u kategoriji omladinskih filmova, tj. učenika srednjih škola.

Žiri u sastavu: Faketa S. Avdagić, Nedžad Fejzić i Zijad Softić, je za nagrade nominovao sljedeće filmove po kategorijama i vrstama:

 

A) Osnovne škole
U kategoriji osnovnih škola nominovani su:

Igrani film:
1. Čarobna knjiga – autori: Adna Softić i Zlata Beširović, Osnovna škola „Banovići“ iz Banovića
2. Povratak – autor: Amar Ibrić, „Prva osnovna škola“, Srebrenik
3. Pazi, snima se – autor: Amar Ibrić, „Prva osnovna škola“, Srebrenik

Dokumentarni film:
1. I Šahbaz je čovjek – autor: Irma Ferhatbegović, Osnovna škola „Simin han“, Tuzla
2. Srebrenik grad – autori: Irma Mutapčić i Amar Ibrić, „Prva osnovna škola“, Srebrenik
3. Zapis – autor: Samra Ibrić, „Prva osnovna škola“, Srebrenik
4. Stećci – autor: Toni Babić, „Prva osnovna škola“, Srebrenik

Crtani film:
1. Dijete i internet – autori: Ibrahim Filandra i Tarik Efendić, Osnovna škola „Safvet-beg Bašagić“, Sarajevo
2. Vozite sporije – autor: Aldin Sarić, Osnovna škola „Banovići“ iz Banovića
3. Bunar želja – autori: Lamija Bajramović, Sumeja Ćatić, Amar Arnautović, samostalna grupa pri Osnovnoj školi „Miroslav Krleža“, Zenica
4. Dječija prava – autor: Dado Latinović, Osnovna škola „Musa Ćazim Ćatić“, Sarajevo

Spot:
1. Preživljavanje – autor: Aldin Sarić, Osnovna škola „Banovići“ iz Banovića
2. 4 minute u zabavištu – autor: Aida Fazlić, Prva osnovna škola „Srebrenik“, Srebrenik
3. Himna škole – autor: Amina Fetić, Osnovna škola „Ćamil Sijarić“, Nemila, Zenica


B) Srednje škole
U kategoriji srednijh škola nominovani su:

Igrani film:
1. Crvenkapica – autor: Armin Biber, „Srednja trgovačka škola“, Sarajevo
2. Surreal – autor: IV-4 razred, smjer Multimedija, „Srednja tehnička škola grafičkih tehnologija, dizajna i multimedije“, Ilidža

Dokumentarni film:
1. Olimpijski duh – autor: Dinela Drakovac, „Srednja škola metalskih zanimanja“, Sarajevo
2. Mi Bosanci – autori: Najla Babić i Ajla Begović, „Opća gimnazija“, Jablanica
3. Sarajevski tramvaj – autor: Jasmin Vojičić, „Srednja elektrotehnička škola“, Sarajevo

Crtani film:
1. Malo nauke – autor: Ahmet Čolpa, „Srednja elektrotehnička škola“, Sarajevo

Spot:
U ovoj kategoriji od 11 filmova žiri je ocijenio da je samo film „Min Amy“, autora: Đonko Armine i Amele Pecikoza, „Srednja škola metalskih zanimanja“, Sarajevo, vrijedan pomena, ali ne i to da bude nominovan, pa u ovoj kategoriji nema nominovanih.

Eksperimentalni film:
1. Avantura aviona kroz Sarajevo – autori: Mario Jeličić, Ermin Mujak i Ensar Hadžić, „Srednja škola primjenjenih umjetnosti“, Sarajevo


Iz grupe nominovanih filmova, u svakoj kategoriji i po vrsti i po žanru, najbolji filmovi dobit će posebne novčane nagrade. Nagrade će biti dodijeljene u subotu, 08.12.2012. godine, na drugi dan Festivala sa početkom u 11:00 sati u kinu Multiplex Ekran gdje će publika moći da pogleda sve nominovane filmove.


ORGANIZACIONI ODBOR FESTIVALA 


 

U okviru programa XIV BiH festival filma djece i omladine "Zenica 2012"  u Zenici u petak , 07. 12. 2012. godine sa početkom u 17:00 sati u
Muzeju grada održat će se radionica : "Snimanje i montaža filma" , predavač je mr. sci Miroljub Mijatović, teatrolog-snimatelji i montažeri
.Ovom radionicom zvanično počinje dvodnevni festival. 

 

U subotu, 08. 12. 2012. godine u 10:45 sati u MultipleX Ekran Zenica održat će se prezentacija filmova nominovanih za nagrade, projekcije
nagrađenih filmova, proglašenje pobjednika i uručenje nagrada. U prilogu izvještaj žirija o nominovanim filmovima. 

 

PRESS OPĆINE ZENICA